Sport Vaterpolo

29. EUROPSKO PRVENSTVO U VATERPOLU/ZAGREB 2010.

Srbija izbacila Crnu Goru, u polufinalu: Hrvatska - Srbija

Talijani i Srbi su kroz 'repasaž' izborili plasman u polufinale EP-a te će u četvrtak, 9. rujna s početkom u 17.45 sati, u prvom polufinalu, na Savi igrati Hrvatska - Srbija, a u drugom, s početkom u 20.40 sati, ogledat će se Mađarska i Italija.U prvoj utakmici četvrtfinala, uistinu slaboj vaterpolskoj predstavi, Italija, drugoplasirani sastav A skupine, je sa 6:2 (2:1, 2:1, 1:0, 1:0) bila bolja od Njemačke, koja je u B skupini zauzela treće mjesto. Pietro Figlioli je postigao dva pogotka za Italiju, a po jedan put su se u strijelce upisali Stefano Luongo, Valentino Gallo, Christian Presciutti i Matteo Aicardi, dok su za Njemačku pogotke postigli Erik Bukowski i Moritz Oeler. Vratari, Italije (Stefano Tempesti) i Njemačke (Aleksandar Tchigir) imali su po 12 obrana.U drugoj, daleko zanimljivijoj i kvalitetnijoj utakmici, Srbija, svjetski prvak, pobijedila je branitelja naslova iz Malage, Crnu Goru sa 6:5. Crna Gora je vodila 1:0 (Mlađan Janović), 2:1 (Nikola Vukčević), 3:2 (Aleksandar Ivović) i 4:3 (Mlađan Janović/petarac), a svaki put je Vanja Udovičić, uvjerljivo najbolji pojedinac utakmice, pogađao mrežu te anulirao prednost europskog prvaka.Srbija je prvi put povela u posljednjoj četvrtini pogotkom Marka Avramovića (5.18 prije kraja), a 1.33 do kraja pogodio je za vodstvo 6:4 Andrija Prlainović. Vladimir Gojković je uspio prepoloviti prednost Srbije (1:01 do kraja), a nakon što se uspjela obraniti Crna Gora je 34 sekunde prije kraja stigla u posjed lopte, ali iz dva pokušaja nije uspjela postići pogodak i izboriti produžetke. Prvo je udarac Nikole Vukčevića obranio vratar Srbije Slobodan Soro, a nakon kornera pokušaj Aleksandra Ivovića nije bio precizan.TKO IMA ŠEFIKA - GUBISrbija i Crna Gora su na prethodnom EP-u u Malagi bili suparnici u finalu. Tada je Crna Gora bila bolja rezultatom 6:5. Zanimljivo, iako su prije dvije godine slavili Crnogorci, a sad Srbi, tada u Malagi, a i sad u Zagrebu, jedan igrač je oba puta izgubio. To je Denis Šefik. U Malagi je bio vratar Srbije, a u Zagrebu brani za Crnu Goru.Tonči VlašićČETVRTFINALECrna Gora - Srbija 5:6ZAGREB Plivalište uz Savu. Gledatelja 1.500. Suci: Margeta (Slovenija) i Tulga (Turska).CRNA GORA: Radić, Petrović, Pasković, Danilović, Vukčević (1), Tičić, M. Janović (2), N. Janović, Ivović (1), Zloković, Gojković (1), Jokić, Šefik (9 obrana).SRBIJA: Soro (7 obrana), Avramović (1), Gocić, Udovičić (4), Vapenski, D. Pijetlović, Nikić, Aleksić, Rađen, Filipović, Prlainović (1), Mitrović, G. Pijetlović.Igrač više: Crna Gora 10/3, Srbija 10/2Peterci: Crna Gora 1/1Četvrtine: 2:1, 1:1, 1:2, 1:2.Italija - Njemačka 6:2ZAGREB Plivalište uz Savu. Gledatelja 300. Suci: Borrell (Španjolska) i Stravridis (Grčka).ITALIJA: Tempesti (12 obrana), Luongo 1 (1), Gitto, Figlioli 2 (1), Bertoli, Felugo, Giacoppo, Gallo 1, Presciutti 1, Fiorentini, Aicardi 1, Deserti, Pastorino.NJEMAČKA: Tchigir (12 obrana), Naroska, Schoredter, Real, Stamm,Politze, Bukowski 1, Schuler, Kreuzmann, Oeler 1, Scholtterbeck, Roessing, Kong.Igrač više: Italija 1/1, Njemačka 3/1.Peterci: Italija 2/2.Četvrtine: 2:1, 2:1, 1:0, 1:0.RAZIGRAVANJE ZA POREDAK OD 7. DO 12. MJESTATurska je priredila iznenađenje. Bila je bolja od Makedonije. Istim rezultatom, 9:6, Španjolska je pobijedila Rusiju. Makedonija i Rusija igrat će utakmicu za 11. mjesto na EP-u. U razigravanju za poredak od 7. do 10. mjesta igrat će Grčka - Španjolska te Rumunjska - Turska.Španjolska - Rusija 9:6ZAGREB Plivalište uz Savu. Suci: Levin (Izrael) i Simion (Rumunjska).ŠPANJOLSKA: Aguilar (9 obrana), M. Garcia, Martin, Sziranyi, Molina 3, Minguell, Gallego 2, Espanol, Valles 1, Perrone 1, Mallarach, X. Garcia 2, Lopez (4 obrane).RUSIJA: Dugin, Basik, Jurčik, Ryzhov Aleničev, Zheltovskiy, Antipov, Khalturin, Stratan, Novoksenov, Zakirov 2, Lisunov 4, Agarkov, Rastorguev (8 obrana).Četvrtine: 3:0, 2:1, 2:5, 2:0.Turska - Makedonija 9:6ZAGREB Plivalište uz Savu. Suci: Bonnay (Francuska) i Juhasz (Mađarska).TURSKA: Sezer (8 obrana), Gozusulu, Balta, Okman 3, Gunkut, Coskun, Hakyemez, Cagatay 2, Hantal 2, Sonmez, Beskardesler 1, Guven 1, Guveli.MAKEDONIJA: Perčinić (7 obrana), Računica 1, Vuksanović, Delaš, Bosančić 1, Krečković, Brkić 3, Dimovski, Latković, Petrović, Benić 1, Janewski.Četvrtine: 2:0, 1:2, 3:3, 3:1.