Sport Ostalo

MALONOGOMETNE KVALIFIKACIJE ZA ODLAZAK NA SVJETSKO PRVENSTVO

NIJE BILO LAKO PROTIV ŠVEDSKE, ALI USPJELI SMO Hrvatska već u drugom krugu, s Rusima u subotu za prvo mjesto u skupini!

Koliko su samo naši promašili prilika, isto toliko puta ih je u očaj bacio Christopher Solberg, vratar Švedske. Međutim, uspjeli su na kraju ostvariti najvažnije – pobjedu. Do nje nisu stigli lako. Što više, imali su i Šveđani pri rezultatu 1:1 prilike. Čak su bili zaigrali na sve ili ništa. Njima je pobjeda protiv domaćina te u subotu eventualni uspjeh protiv BiH, ako naši ne dobiju Rusiju, donosio prolaz dalje.

Franko Jelovčić vuče ozljedu već duže vrijeme. Moglo se to primjetiti u prvoj utakmici u srijedu navečer protiv Bosne i Hercegovine. U situacijama kad se očekivao udarac našeg kapetana – nije potegao kako to on zna. Dan poslije te startne pobjede kojoj je doprinio s pogotkom, pokušao je igrati. Nije igrao puno protiv Švedske. Dakle, nije mogao.

Poveli smo 21 sekundu nakon što je pocrvenio Emilio Rossi. Davor Kanjuh je poslao loptu iza leđa Solberga. Švedska je anulirala zaostatak dvije minute prije odmora pogotkom svog kapetana Kristiana Legieca. Nakon toga smo u nekoliko navrata opasno živjeli. Novi pogodak naših dočekali smo 6 minuta i 32 sekunde prije kraja kad je pogodio Tihomir Novak, a zatim je isti igrač 13 sekundi poslije imao udarac s deset metara nakon šestog akumuliranog prekršaja Švedske, ali nije bio precizan. Jest, srećom, i na oduševljenje navijača, Stjepan Perišić 4 minute i 57 sekundi prije kraja utakmice. Iako je bilo manje gledatelja nego prvog dana, Hrvatska je protiv Švedske, pogotovo u nastavku utakmice, igrala na krilima podrške s tribina.

Hrvatska je uputila 35 udaraca od čega 17 u okvir gola, Švedska 24 udarca od čega 13 u okvir gola.

Kako je i Rusija dobila Švedsku te Bosnu i Hercegovinu u prva dva dana, tako je u Dubrovniku uoči zadnjeg kola jasno tko su dvije reprezentacije koje prolaze u drugi krug kvalifikacija.
Hrvatska – Švedska 3:1
DUBROVNIK Sportska dvorana u Gospinom polju. Gledatelja 500. Suci: Adrian Tschopp (Švicarska) i Borislav Kolev (Bugarska), treći sudac: Kamil Cetin (Turska).
Strijelci: 1:0 Kanjuh (9), 1:1 Legiec (18), 2:1 Novak (34), 3:1 Perišić (36)
Crveni karton: Rossi (Švedska, 9. minuta)
HRVATSKA: Luketin, Jelovčić, Novak, Kanjuh, Đuraš – Primić, Matošević, Kazazić, Perišić, Martinac, Perić, Postružin, Horvat, L. Suton. Izbornik: Mato Stanković.
ŠVEDSKA: Solberg, Rossi, Hiseni, Zhubi, Cirak – Jansson, Olsson, Homquist, Atai Najafi, Smajlović, Kadivar, Legiec, Marrah. Izbornik: Matija Đulvat.

Bitka za SP
Skupina VII. europskih kvalifikacija, Dubrovnik/Sportska dvorana u Gospinom polju, srijeda, 23. listopada, 1. kolo: Rusija – Švedska 7:3, Hrvatska – BiH 4:0, četvrtak, 24. listopada, 2. kolo: Rusija – BiH 4:1, Hrvatska – Švedska 3:1, subota, 26. listopada, 3. kolo, 17 sati: BiH – Švedska, 20 sati: Hrvatska – Rusija.

Poredak: 1. Rusija 6 bodova (11:5), 2. Hrvatska 6 bodova (7:1), 3. Švedska bez boda / 1 utakmica (4:10), 4. BiH bez boda / 2 utakmice (2:8)